Komentarz PZK na temat oświadczenia Ministerstwa Sportu i Turystyki

08-03-2019przez admin

Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki www.msit.gov.pl/ftp/folder/oswiadczenie_karate.pdf ukazało się oświadczenie dotyczące naszego sportu. Z tego oświadczenia jednoznacznie wynika, że w Karate działa tylko jeden Polski Związek zajmujący się sportem wyczynowym zgodnie z ustawą o sporcie. Do jego zadań należy organizacja Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, tworzenie Kadry Narodowej i wysyłanie Reprezentacji Polski na zawody międzynarodowe w tym Mistrzostwa, Puchary Europy i Świata.

W nawiązaniu do tego oświadczenia, pragnę dodać, że Polski Związek Karate podpisał umowę, napisaną przez dział prawny ministerstwa, ale umowa może być ważna jak podpiszą ją obie strony. Zarząd PUK nie zgodził się na podpisanie tej umowy (zaproponował inną, która zawiera zapisy niezgodne z polskim prawem) i dlatego tej umowy praktycznie nie ma. Dlatego nasi zawodnicy stracili w tamtym roku 750.000 zł a w tym roku mogą stracić kolejne 550.000 zł.

Informujemy wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem w ramach sportu Karate, że podobnie jak w latach poprzednich, organizujemy: Mistrzostwa Polski Seniorów, Juniorów i Młodzieżowców w ramach Karate Olimpijskiego oraz w Karate w stylach Shotokan i Kyokushin Puchary Polski.

Wymogi uczestnictwa w tych zawodach są znane wszystkim członkom Związku, t.j. aktualna licencja klubowa, licencje zawodnicze, licencje trenerskie (na 2019 rok) oraz posiadanie stopni wymaganych regulaminem zawodów. Respektujemy tylko stopnie uzyskane w ramach Polskiego Związku Karate (PZK).

Oświadczenie_MSiT