W sprawie Mistrzostw Polski Seniorów w Karate WKF organizowanych przez PUK i PZKT

04-07-2019przez admin

events

Szanowni Państwo,

Polska Unia Karate przy współpracy Polskiego Związku Karate Tradycyjnego zorganizowała 15.06.2019 r. Mistrzostwa Polski Seniorów w Karate WKF. W związku z tym zwróciliśmy się do Departamentu Prawnego Ministerstwa Sportu i Turystyki o opinię czy PUK razem z PZKT mogła organizować takie zawody.

1.07.2019 r. otrzymaliśmy obszerną odpowiedź w tej sprawie. Poniżej przedstawiamy obszerne fragmenty z tego pisma.

„… Departament Prawny przedstawia co następuje: Zgodnie z art 13 ust 1 pkt 1 ustawy o sporcie polski związek sportowy ma wyłączne prawo do organizacji i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz Pucharu Polski w danym sporcie. Zatem organizowanie zawodów sportowych przez inny podmiot niż polski związek sportowy w sporcie, w którym został utworzony polski związek sportowy, nie jest możliwe w sytuacji organizacji współzawodnictwa o tytuł „Mistrza Polski” oraz o „Puchar Polski.”

„… Celem istnienia polskiego związku sportowego jest zgodnie z art 7 ust 1 ustawy o sporcie organizowanie i prowadzenie współzawodnictwa w danym sporcie. Fakt istnienia polskiego związku sportowego przesądza, że w przypadku współzawodnictwa sportowego objętego działaniem tego podmiotu, każdy chcący brać udział w tym współzawodnictwie zobligowany jest do stosowania się do reguł organizacyjnych ustalonych przez polski związek sportowy.”

Przypominamy wszystkim zainteresowanym, że w tym roku Polski Związek Karate przeprowadził już Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieżowców oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików i na pewno nie będziemy w tym roku kalendarzowym organizowali kolejnych imprez mistrzowskich. Zgodnie z kalendarzem odbędzie się Puchar Polski. Ponadto w ramach PZK odbywają się Mistrzostwa Polski i Puchary Polski w ramach zawodów stylowych.